مسمومیت غذایی کودکان در تابستان

مسمومیت غذایی با خوردن و آشامیدن خوراکی‌های آلوده ایجاد می‌شود. سمیت غذایی که ناشی از التهاب روده و معده است، معمولا در اثر عوامل انگلی، ویروسی و مخصوصا باکتری‌هایی مانند سالمونلا، ای‌کولای و استافیلوکوک ایجاد می‌شود. دستگاه ایمنی بدن کودکان کامل رشد نکرده است، به همین دلیل بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری حاد قرار دارد. مسمومیت غذایی کودکان در هر فصلی از سال ممکن است دیده شود ولی به علت امکان فساد بیشتر موادغذایی و در دسترس بودن انواع موادغذایی در تابستان، معمولا بیشتر در فصول گرم سال بروز می‌کند. کافی است فقط کمی احتیاط کنید تا کودکتان از این بیماری در امان بماند.

علایم

علائم مسمومیت اغلب 3 تا 24 ساعت بعد از خوردن غذای آلوده در کودک ایجاد می‌شود و به نوع آلودگی بستگی دارد. اولین علامت، دل‌درد است و علائمی مانند دل‌پیچه، تب، اسهال و استفراغ نیز دیده می‌شود.


انواع

مسمومیت‌های غذایی را می‌توان به دو گروه بزرگ تقسیم کرد:

• مسمومیت‌های باکتریایی: باکتری‌ها از خود سمی ترشح می‌کنند که روی پوشش داخلی روده‌ها اثر می‌گذارد و باعث التهاب آن می‌شود. مهم‌ترین عامل مسمومیت غذایی در شیرخوارانی که از شیرخشک استفاده می‌کنند، باکتری ای‌کولای است.

• مسمومیت‌های غیرباکتریایی‌: از مسمومیت‌های خوراکی غیر باکتریایی می‌توان به مسمومیت‌های ناشی از خوردن مواد شیمیایی، حشره‌کش‌ها یا برخی از گیاهان نام برد که در کودکان شایع هستند.


هشدار

یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز مسمومیت غذایی کودکان، آلودگی دست‌هاست. والدین باید مراقب باشند و دست‌های کودک را مدام با آب و صابون بشویند، مخصوصا که برخی از کودکان عادت دارند دست‌ها را مدام داخل دهان ببرند و مادران باید از همان اوایل دوران کودکی سعی کنند مانع تکرار این کار شکل‌گیری این عادت شوند.


تشخیص

آزمایش خون و آزمایش مدفوع به تشخیص نوع باکتری کمک می‌کند اما پزشکان اغلب نیازی به یافتن عامل ایجاد‌کننده مسمومیت ندارند چون درمان همه مسمومیت‌ها تقریبا یکی است، اما اگر در مدفوع کودک خون دیده شود، به پیگیری دقیق‌تری نیاز است و باید آزمایش خون درخواست شود تا از وجود نداشتن باکتری‌های خطرناک ایجاد‌کننده مسمومیت غذایی مثل ای‌کولای یا سالمونلا مطمئن شویم بنابراین به محض اینکه علائم مسمومیت در کودک ظاهر شد، بهتر است او را به متخصص کودکان رساند.


درمان

به کودکانی که مسموم شده‌اند، باید مایعات بیشتری خورانده شود. اگر هم بدن دچار کم‌آبی شدید باشد، باید از سرم‌های تزریقی استفاده شود. در صورتی که استفراغ شدید باشد نیز داروی ضداستفراغ و اگر عامل بیماری باکتریایی باشد، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.


 

رایج‌ترین غذاهایی که می‌توانند باعث مسمومیت شوند

• تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز

• سالادهای حاوی سس مایونز خانگی

• میوه‌های خام، سبزیجات، گوشت قرمز یا گوشت مرغ

• میگو و غذاهای دریایی

• آبمیوه‌های غیرپاستوریزه

• انواع جوانه‌ها

• شیر و پنیرهای غیرپاستوریزه

• کنسروهای خانگی

• گوشت و هات‌داگ

5 توصیه عمومی


1. چنانچه کودک اسهال و استفراغ دارد، حتما تب او را اندازه بگیرید. اگر درجه حرارت بدن بالا باشد، با استفاده از حوله مرطوب مدام او را پاشویه کنید.

2. مدفوع کودک را از نظر وجود خون یا مخاط بررسی کنید.

3. کودک را در بستر بخوابانید و از دادن هرگونه غذایی خودداری کنید اما سعی کنید به او مایعات بخورانید. مصرف مایعات باید جرعه‌جرعه و مداوم باشد. مقدار کمی نمک و یک قاشق مرباخوری قند به مایع اضافه کنید.

4. عامل مسمومیت کودک را پیدا کنید.

5. سطلی مخصوص استفراغ کنار کودک بیمار بگذارید تا مجبور به برخاستن از تخت و رفتن به توالت نباشد.

? توصیه غذایی


1. آبمیوه‌های پاکتی، ساندیس، کمپوت و نوشابه به کودک ندهید.

2. هرگز به کودکی که دچار استفراغ است، هویج پخته و سیب‌زمینی آبپز نخورانید.

3. فرنی با نشاسته همراه پودر سنجد و خرمای بدون پوست برای کودک بیمار مفید است.

4. چای کمرنگ با خرمای پوست کنده به او بدهید. دوغ بدون گاز با کمی نعناع و ماست شیرین کم‌چرب با پودر سنجد و نمک، کمک زیادی به بهبود علائم می‌کند.

5. جوجه کباب بدون زعفران، شوید پلو با سینه مرغ، لعاب برنج با نمک و در صورت نداشتن استفراغ، موز نیمه رسیده از غذاهایی هستند که می‌توانید به کودک بدهید.

/ 0 نظر / 36 بازدید