راه های درمان چربی های موضعی

آیا می توان چربی های موضعی را از بین ببریم ؟
 چربی موضعی همان چربی تجمع یافته در مناطقی از بدن مثل شکم ، پهلو ، ران ، باسن ، بازوها و غبغب می باشد . این تجمع چربی گاهی بصورت سلولیت و گاهی اوقات بصورت بافت نرم چربی می باشد .

سلولیت از نظر ظاهری همان فرورفتگی های پوست در ران ، لگن ، باسن و شکم است که اغلب در زنان و گاهی نیز در مردان دیده می شود . علت ایجاد سلولیت تغییرات هورمونی و متابولیکی  می باشد که سیستم مویرگی را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین از علل ایجاد سلولیت می توان به ژنتیک و عدم تعادل هورمونی و عدم تعادل تغذیه ای و نیز ناکافی بودن درناژ سیستم لنفاوی و عروقی اشاره کرد .

عدم تعادل هورمونی مثل مواردی از جمله سندروم پیش از قاعدگی ، بلوغ ، بارداری ، یائسگی و درمان هورمونی ناصحیح می باشد .شغل هایی که در آنها فرد به مدت طولانی بی حرکت بوده و یا در حالت ایستاده و یا نشسته می باشد شخص را مستعد ایجاد سلولیت می نماید .عدم تعادل تغذیه یعنی اینکه شخص از یک سو  غذاهای چرب و شیرین زیاد استفاده می کند و از سوی دیگر آب کم می نوشد . همچنین نداشتن تمرینات ورزشی مناسب و کافی می تواند شخص را مستعد ایجاد سلولیت نماید .

سلولیت بتدریج پیشرفت می کند در ابتدا نارسایی سیستم عروقی لنفاوی سبب ایجاد تجمعات چربی می شود سپس این چربی ها بصورت میکروندول هایی درون فیبرهای بافت همبند جاسازی می شود .سلولیت به درجاتی از 1 تا 4  تقسیم میشود در مرحله ی 3 و 4 پوست در حالت دراز کش بصورت پوست پرتقالی درمی آید و با لمس پوست سلولیت احساس می شود .

برای درمان سلولیت گرفتن رژیم غذایی به تنهایی کفایت نمی کند زیرا عروق خونی در بافت سلولیت نارسا بوده و به دلیل خون رسانی ناکافی علی الرغم داشتن رژیم سخت چیزی از بافت چربی کم نمی شود و برعکس صورت شخص دچار لاغری و افتادگی پوست می شود . بنابراین برای درمان سلولیت باید راهکار مناسب تری در نظر گرفت .

امروزه برای درمان چربی های موضعی از روش های چندگانه و ترکیبی علاوه بر رژیم مناسب داشتن و ورزش کردن استفاده می شود.از جمله روش های درمانی برای سلولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1. مزوتراپی با داروهای لیپولیتیک
2. اندرمولوژی شامل LPG و ماساژ و وکیوم با دستگاه
3. استفاده از سیستم های RF ترماژ
4. استفاده از دستگاه کاویتاسیون
5. استفاده از کرایولیپولیز
6. استفاده از لیزرلیپولیز
7. استنفاده از امواج اینفراسونیک

در مزوتراپی با استفاده از سوزن های ظریف ومخصوص مزوتراپی داروهایی مثل فسفاتیدیل کولین و  ال-کارنیتین و کوکتل های مخصوص لیپولیز را در بافت مورد نظر تزریق می کنیم و بیمار از روز سوم بطور مرتب بافت مورد نظر را ماساژ می دهد و به این صورت سلول های چربی حل شده و از طریق سیستم گردش خون وارد جریان عمومی خون شده و هنگامی که بیمار رژیم غذایی مناسب داشته باشد و ورزش بکند این چربی ها صرف تامین انرژی بدن می شوند و از بین میروند .

در کاویتاسیون با استفاده از امواج صوتی در فرکانس های خاص سلول های چربی از بین می روند و زمانیکه با دستگاه LPG بصورت ترکیبی استفاده بشود سلول های چربی تخریب شده از طریق گردش خون از موضع مورد نظر خارج می شود .در روش کرایولیپولیزر با استفاده از دستگاه مخصوص دمای سلول های چربی را به زیر صفر درجه رسانده و به این ترتیب مرگ سلولی زودرس ( آپوپتوز ) ایجاد می کنیم و سلول چربی پس از مدتی بتدریج از بافت مورد نظر حذف می شود این زمان بین چند هفته تا 2 ماه طول می کشد .

در روش لیزرلیپولیز ابتدا تحت بی حسی موضعی چند حفره کوچک میلی متری در بافت مورد نظر ایجاد میکنیم سپس با تزریق محلول تامیسنت بافت چربی را از پوست جدا کرده آنگاه با استفاده از امواج لیزر به حذف بافت سلولیت و چربی می پردازیم و در انتها با استفاده از ساکشن چربی های لیز شده را خارج میکنیم .در دستگاههای اینفراسونیک برای حذف چربی ها از امواج اینفراسونیک با فرکانس های خاص استفاده می شود و در انتها چربی های لیز شده را با ساکشن خارج می کنند .

/ 0 نظر / 30 بازدید