افزایش قد با تغذیه

میزان مورد انتظار برای قد هر فرد چیست؟

 قد متوسط برای پسران شامل میانگین قد پدر و مادر به علاوه 5/6 و برای دختران میانگین قد پدر و مادر منهای 5/6 است.

 ما با تغذیه مناسب می توانیم از مرز حداقل فاصله گرفته و خود را به حداکثر نزدیک کنیم اما نمی توانیم از مرز بالایی تجاوز کنیم. عوامل تغذیه ای به ما کمک می کند که به مرز بالایی برسیم. اما باید توجه داشت که برای حرکت از مرز پایینی به مرز بالایی محدودیت زمانی وجود دارد که نقطه شروع آن از ابتدای بارداری است که نتیجه آن قد و وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پایانی آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود. در مرحله بلوغ با جهش قدی مواجه هستیم و پس از بلوغ به طور معمول افزایش رشد قدی در حدود 6 تا 7 سانتی متر خواهد بود.

عوامل تغذیه ای رشد از تامین درشت مغذی ها مانند مواد قندی، چربی ها و پروتئین ها که انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را تامین می کنند تا عوامل ساختمانی و ریزمغذی مانند انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، روی و منیزیم همگی عوامل تعیین کننده بر میزان قد است. آنچه که امروزه تبلیغات روی آن متمرکز است قرص های افزایش قد است که چیزی جز مجموعه ای از ویتامین ها و مواد معدنی نیست که به قیمت های چند برابر فروخته می شود.

 در صورتی که اگر واقعا به آنها نیاز باشد سال ها است که با قیمت بسیار ارزان در داروخانه ها تحت عنوان قرص های مولتی ویتامین مینرال موجود است و نیازی به خرید آنها از طریق تلفن در مکان های نامشخص نیست. بسیاری از این مواد از طریق مصرف متعادل و مناسب مواد غذایی قابل دسترس است. مهم تشخیص کمبودها و رفع آن از طریق مواد غذایی یا مکمل های غذایی است. مشابه آنچه که در ژاپن اتفاق افتاد و افزایش قد جوانان ژاپنی از سال 1950 تا 1970 با افزایش مقدار کلسیم دریافتی رخ داد و یا آنچه که در بعضی نقاط کشورمان در مطالعات اخیر دفتر بهبود تغذیهوزارت بهداشت مشخص شد و آن کمبود روی بود.

 اگر چه غلات تامین کننده انرژی، قسمتی از پروتئین ها و برخی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است اما مشخص شده مصرف نان هایی که آرد آنها به خوبی تخمیر نشده است. به دلیل داشتن ماده ای به نام فیتات در پوسته غلات مانع از جذب مواد معدنی به خصوص روی و کوتاهی قد می شود. سبزی ها و میوه ها، انواع ویتامین ها و مواد معدنی به خصوص پیش سازهای ویتامین a را در رژیم غذایی تامین می کنند.

کمبود متوسط تا شدید ویتامین a مانع رشد مطلوب کودکان می شود. منابع سرشار از ویتامین a عبارت اند از اسفناج، زردآلو، طالبی و... دریافت کافی کلسیم به ویژه در دوره رشد طولی استخوان ها بسیار حایز اهمیت است. بنابراین تغذیه با شیر، ماست، پنیر و انواع کلم را باید به نوجوانان پیش از رسیدن به سن بلوغ توصیه کرد. همین طور استفاده از نور خورشید و دریافت ویتامین d از منابع غذایی مانند تخم مرغ، خامه، شیر و کره مدنظر قرار گیرد. باید توجه داشت که برای داشتن وضعیت مناسب هورمونی یکی از عوامل مهم وزن مناسب است زیرا وزن اضافی، بلوغ زودرس را به دنبال خواهد داشت و رشد قدی را محدود خواهد کرد. برای رسیدن به قد مطلوب باید وزن کودکان را در محدوده طبیعی حفظ کرد. از طرفی ترشح هورمون رشد که تاثیر مهمی در رشد مطلوب دارد، کاملا تحت تاثیر تغذیه فرد است و با مصرف زیاد موادقندی و گلوکز کاهش و با مصرف غذاهای غنی از پروتئین افزایش می یابد. در انتها لازم است متذکر شد که برای رشد قدی بهتر است با متخصص مشورت صورت گیرد و گول تبلیغات را نخورد و حواسمان باشد که تغذیه صحیح، خواب مناسب، فعالیت فیزیکی و حفظ وزن مناسب در محدوده طبیعی در رسیدن به حداکثر رشد قدی فرد بسیار موثر است.

برای مشاهده ی آخرین پیشنهادات ویژه و تخفیف های فوق العاده به وب سایت جدید ما به آدرس زیر مراجعه کرده و در کلوپ مشتریان ثبت نام کنید            www.ideal-clinic.ir


/ 0 نظر / 10 بازدید