برنامه‏های لاغری مرگبار

کاهش وزن با چنین برنامه‏ای، بدون قند و شکر و پروتئین و چربی، 400 گرم در روز برای آقایان و 350 گرم برای خانمها رخ می‏دهد.

1- برنامه صفر کالری یا آب درمانی:
  در چنین روشی، همه‏ مواد کالری زا حذف می شود و فقط مایعات بسیار زیاد، بین 3 تا 4 لیتر در روز، توصیه می گردد که به صورت آب و چای کمرنگ و دمکرده‏هایی مثل گل بابونه و گاوزبان و نعناع و پوست سیب مصرف می شود. کاهش وزن با چنین برنامه‏ای، بدون قند و شکر و پروتئین و چربی، 400 گرم در روز برای آقایان و 350 گرم برای خانمها رخ می‏دهد.

عواقب:
با پیروی از این برنامه، در هفته‏های اول و دوم، قند مورد نیاز بدن از تجزیه‏ پروتئینهای عضلات و سایر اندامها تأمین می‏شود. در این مقطع، تجزیه بافتها و از دست دادن پروتئین بدن بسیار بالاست، سپس بتدریج از شدت آن کاسته می‏شود و بافتهای چربی نیز شروع به تجزیه شدن می‏کنند.
با ادامه‏ برنامه صفر کالری یا آب درمانی، بافتهای بدن تجزیه می شود و به مصرف تأمین انرژی برای اعمال حیاتی بدن می رسد و، به علت آزاد شدن اسیدهای چرب و تجزیه‏ آنها، افزایش کتونها به وجود می‏آید که دفع اسید اوریک را مهار می کند و موجبات افزایش سطح آن را در خون فراهم می‏سازد.

 

خطرهای مورد انتظار:
مختل شدن سامانه قلبی و عروقی و در کنار آن بروز حمله‏های نقرسی، ایجاد سنگ همه، اختلالات حاد یا مزمن همه، بروز دیابت وابسته به انسولین و اختلالات عصبی و روانی و حتی مرگ و میر، بخصوص برای افراد مستعد و آسیب پذیر.
  با توجه به  خطرهای حتمی یا احتمالی، چنانچه چنین روش کاهش وزنی در موارد نادر - آن هم به علل خاص - توصیه ‏شود، ‏باید این دسته برنامه گیرندگان در بیمارستان بستری شوند و تحت نظر تیم پزشکی به کاهش وزن خود اقدام کنند تا - به موازات تأمین مایعات لازم - الکترولیتها (یعنی مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز دیگر) نیز تأمین و در اختیار بدن این افراد قرار داده شود.
بررسیهای بلند مدت پژوهشگران تغذیه ناکارایی چنین برنامه ای را به اثبات رسانیده است و تحت هیچ شرایطی هیچ فردی نباید به مدت طولانی حتی زیر نظر متخصص فن از این روش استفاده کند.

 

2_ برنامه لاغری بسیار کم کالری با مکمل پروتئین:
  با توجه به مشکلات ناشی از حذف کامل پروتئین و قند و چربی و خطرهای نهفته که به علت بیلان منفی ازت و تحلیلهای ایجاد شده در بافتهای بدن متوجه فرد است، به منظور تأمین پروتئین برای نیازهای حیاتی بدن، برنامه صفر کالری دچار تحولاتی شده است که اولین اثر این تغییرات افزودن 30 گرم پروتئین با ارزش زیستی بسیار عالی به این برنامه و تأمین اسیدهای آمینه ضروری در حد نیاز بدن است. بدین ترتیب، در طول دو هفته پس از شروع برنامه، از شدت کاتابولیسم و تجزیه و از دست دهی پروتئین بافتهای مختلف کاسته و سپس متوقف می‏ شود.
با این حال، خطرهای مرگ آفرین و تغییرات جبران ناپذیر ادامه‏ چنین برنامه کاهش وزنی همچنان به قوت خود باقی است؛ و بر مبنای آمارهای موجود، برای اجرا کنندگان چنین برنامه ای مواردی از مرگ و میر و اختلالات مختلفی در سامانه قلبی و عروقی گزارش شده است.

 

 

 

 

3- برنامه‏های لاغری با 250-400 کالری، حاوی پروتئین و کربوهیدرات به مقدار ناچیز:
 با افزودن 50 گرم مواد قندی به برنامه صفر کالری، این برنامه به برنامه ای تبدیل می شود که دارای حدود 300 کیلو کالری انرژی است و روزانه مقدار دو تا سه لیتر مایعات در آن وجود دارد.
  ناگفته نماند که برخورداری از چنین برنامه پرخطری باید تحت نظر گروه پزشکی و با بررسی دایمی بیماران صورت می پذیرد و از به کارگیری چنین روشهای پرخطر و بیماریزا و مرگ آفرینی به صورت خودسرانه یا بنا به توصیه‏ افراد غیر علمی و بدون صلاحیت بشدت باید پرهیز کرد.
 علاوه بر آن، در بررسیهای بلندمدت، ارزش پیروی از چنین روشهای غیر اصولی و غیر طبیعی مورد تردید قرار گرفته است و خطرهای ناشی از ادامه‏ چنین برنامه‏ غذایی‏ دست کمی از برنامه‏های صفر کالری ندارد و پیامد کاهش سریع وزن در کوتاهترین مدت چیزی جز مرگ و میر و معلولیتهای برگشت ناپذیر نخواهد بود.
 

 

برای مشاهده ی آخرین پیشنهادات ویژه و تخفیف های فوق العاده به وب سایت جدید ما به آدرس زیر مراجعه کرده و در کلوپ مشتریان ثبت نام کنید            www.ideal-clinic.ir


 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید