سلولیت و چاقی

 گلوله‌های چربی که در قسمت‌های خاصی از بدن جمع شده‌اند، چه کار کنیم؟

همان‌طور که می‌دانیم، خیلی از افراد جامعه از تجمع گلوله‌های چربی در نقاط خاصی از بدنشان مثلا اطراف شکم، ران‌ها، باسن، پشت کتف‌ها و... شکایت دارند و از بین بردن این چربی‌های اضافی برای آنها به‌صورت یک آرزو درآمده است. به راستی آیا می‌توان به طور موضعی این چربی‌ها را از بین برد و اصلا چاقی با تجمع این چربی‌های موضعی چه تفاوتی دارد؟

حقیقت آن است که عواملی مثل استرس‌های عصبی، استفاده زیاد از مواد غذایی پر از کربوهیدرات و نشاسته و در عوض استفاده‌نکردن از مواد پروتئینی و مصرف زیاد نمک می‌تواند موجب تجمع چربی در برخی نقاط خاص بدن مثل دور باسن، ران‌ها، پشت گردن و ... بشود. این نوع تجمع چربی را به اصطلاح علمی، سلولیت می‌گویند که در واقع کم‌شدن جریان خون در نواحی مذکور موجب تجمع مواد سمی و چربی‌ها در این مناطق می‌شود. پس در واقع وقتی مبتلا به سلولیت می‌شویم، بافت‌های بدن خود را به علت تغذیه نامناسب و یا فشارهای روانی مسموم کرده‌ایم و سلولیت نوعی مسمومیت بافتی محسوب می‌شود که علت اصلی آن کم‌بودن جریان خون در یک منطقه خاص بدن است.

 

فرق چاقی با سلولیت چیست؟

یک فرد چاق، عمدتا به علت افزایش مصرف کالری و پرخوری، مبتلا به افزایش چربی‌های بدنش می‌شود. معمولا چاقی حالت عمومی دارد و اگر هم در یک منطقه خاص ایجاد شود، ممکن است که ضخامت شکم و یا اطراف گردن را افزایش بدهد. به‌طور معمول چاقی یک حالت هماهنگ از افزایش چربی کل بدن است و در ناحیه‌ای که فرد دچار اضافی وزن شده است، پوست حالت شل و صاف دارد و وقتی به آنها دست زده می‌شود، فرد چاق احساس درد و ناراحتی خاصی ندارد. در هر سنی امکان بروز چاقی وجود دارد.

هم زنان و هم مردان در اثر مصرف زیاد کالری می‌توانند دچار چاقی بشوند. معمولا چاقی (جز در برخی موارد خاص) به هورمون خاصی در بدن وابستگی ندارد البته افرادی هستند که در اثر تغییرات هورمون مثلا تیروئید دچار اضافی وزن می‌شوند ولی حتی افرای که مبتلا به کم‌کاری تیروئید هستند و چاقند باید بدانند که فقط حدود 5-4 کیلو از چربی‌های اضافی بدنشان به علت کم‌بودن هورمون تیروئید است و تقریبا اگر مثلا 30‌کیلو اضافه وزن دارند، مسوول آن 25کیلو چربی اضافی، رژیم غذایی نامناسب خود فرد است و نه کم‌بودن هورمون تیروئید.

ولی در ایجاد سلولیت، معمولا تجمع چربی حالت هماهنگ در کل بدن ندارد بلکه اغلب در نواحی خاص مثلا دور را‌ن‌ها و باسن ایجاد می‌شود. سلولیت وابسته به هورمون است و بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود.

از این رو، طبق بررسی‌های انجام شده به‌نظر می‌رسد که با هورمون استروژن ارتباط زیاد داشته باشد و اغلب در سنین خاصی (سنین بلوغ در دختران نوجوان) ایجاد می‌شود. معمولا برخلاف حالت چاقی، سلولیت را در ناحیه شکم نمی‌بینیم.

وقتی این گلوله‌های چربی را که ناشی از مسمومیت‌ بافت‌های بدن است لمس می‌کنیم، معمولا فرد دچار احساس درد می‌شود (برخلاف چاقی.) سلولیت معمولا در خانم‌هایی که تحت فشارهای روحی زیاد قرار دارند، نمک زیاد می‌خورند، یا قبلا بسیار پرتحرک بوده‌اند و اخیرا دچار فقر حرکتی شده‌اند، بروز می‌کند.

--------------------

چه فرقی در درمان چاقی و سلولیت وجود دارد؟

همان‌طور که در هفته‌های گذشته مفصلا صحبت شد، برای درمان اضافی وزن باید از تغییر سبک زندگی، جایگزین‌کردن سبزی‌ها و سالاد به جای مواد غذایی پر کالری استفاده کرد. در این شماره به توصیه‌های لازم برای از بین بردن و یا کوچک‌کردن سایز این تراکم‌های مزاحم و نامناسب چربی در نواحی ران و باسن (سلولیت) می‌پردازیم.

همان‌‌طور که گفتیم، این گلوله‌های چربی از تجمع چربی و سموم در زیر بافت‌های جلدی بدن به‌وجود می‌آیند. پس فردی که مبتلا به سلولیت است ممکن است که سایر اندام‌های بدنش متناسب باشد(مثلا دست‌ها و صورت متناسب باشد یا چربی اضافی در ناحیه قفسه سینه نداشته باشد) ولی فقط در ناحیه ران‌ها گلوله‌های متعدد و برجسته چربی وجود داشته باشد.

پس باید کاری بکنیم که این تجمع چربی مواد سمی را در این نواحی از بین ببریم، بدون اینکه به بافت‌های سالم و متناسب در سایر نقاط بدن آسیب بزنیم که البته انجام این کار دقت بسیار زیادی را می‌طلبد.

 

دختران در سن بلوغ که مبتلا به سلولیت هستند دقت کنند

از لحاظ تغذیه، ادامه خوردن غذاهای سرشار از نمک مثل چیپس، پفک، کنسروها، انواع fast food که غنی از سوسیس و کالباس ... هستند، به تجمع سموم در این گلوله‌های چربی دامن می‌زند. پس تا حد امکان از خوردن این نوع غذاها پرهیز کنند.

هم‌چنین یکی دیگر از علت‌های این نوع تجمع چربی در بدن، استرس‌های روحی و عصبی است. پس افراد باید خواب کافی داشته باشند، روش‌های کنترل استرس و ایجاد استراحت روانی را (مثلا با استفاده از برخی روش‌های تمرکز حواس، تجسم مناظر نشاط‌آور طبیعت ...) بیاموزند. یکی دیگر از اقدامات لازم در پیشگیری و درمان سلولیت در دختران جوان، دقت به وضعیت عملکرد سیستم‌های مختلف بدن، به‌خصوص دستگاه گوارش و دستگاه ادراری است که نقش بسیار مهمی در دفع مواد زاید و سمی بدن دارند.

اگر روزی حدودا 8 لیوان آب نوشیده شود، بسیاری از مواد زائد بدن ازطریق سیستم‌ ادراری دفع و موجب کاهش حجم گلوله‌های چربی و سمی می‌شود.

همچنین نوشیدن آب خصوصا نوشیدن یک یا دو لیوان آب در هنگام صبح و ناشتا، به سیستم گوارش کمک می‌کند تا برخی سموم دیگر را دفع کند، چرا که یبوست و دفع نشدن مواد زاید بدن هم می‌تواند نقش مهمی در ایجاد سلولیت داشته باشد.

 

آیا ماساژ و استفاده از دستگاه‌های لرزاننده موضعی در درمان سلولیت موثرند؟

همان‌طور که قبلا گفتیم برای درمان چاقی (اضافی وزن و بافت چربی بدن به‌طور هماهنگ) استفاده تنها از ماساژدرمانی بدون تغییر در رژیم غذایی، هیچ تاثیری در کاهش وزن ندارد ولی درباره سلولیت باید گفت که ماساژ و یا استفاده از دستگاه‌های لرزاننده موضعی موجب افزایش جریان خون و لنف به این مناطق می‌شود و طبیعتا با افزایش خون‌رسانی و ارتعاش در این نواحی سموم راحت‌تر دفع شده و اندازه این گلوله‌های چربی به تدریج کوچک‌تر می‌شود.

امروزه دستگاه‌های متنوعی در بازار برای کاهش سایز نواحی گوناگون بدن تبلیغ می‌شود ولی باید دقت کرد که ابتدا افراد باید تشخیص بدهند که مبتلا به سلولیت هستند (به این دستگاه‌ها احتیاج دارند) و یا اینکه اضافه وزن دارند (نیازی به دستگاه نیست.)

یکی دیگر از روش‌های درمان سلولیت، ورزش‌هایی ماننده پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است که موجب افزایش خون‌رسانی به‌خصوص در اندام‌های تحتانی می‌شود. از طرفی موجب ایجاد تنفس عمیق و دفع مواد زاید از طریق مجاری تنفسی می‌شود.

هم‌چنین ورزش‌کردن موجب تعریق و دفع سموم تجمع‌یافته زیر پوست از طریق منافذ پوستی می‌شود که به کاهش سایز سلولیت‌ها کمک می‌کند.‌

برای مشاهده ی آخرین پیشنهادات ویژه و تخفیف های فوق العاده به وب سایت جدید ما به آدرس زیر مراجعه کرده و در کلوپ مشتریان ثبت نام کنید            www.ideal-clinic.ir


/ 0 نظر / 6 بازدید