هر گردی گردو نیست

افزایش آب یا عضله در بدن باعث "  اضافه وزن " می شود ، ولی این با  " چاقی "  که تجمع چربی در بدن است ، کاملاً متفاوت می‌باشد. افرادی که با خوردن آب و برآمدگی شکم تصور می‌کنند که چاق شده‌اند ، اشتباه می‌کنند. در این افراد به علت ورود حجم زیاد آب ، حجم معده زیاد می‌شود و به عضلات شکم فشار می‌آورد و چون معمولاً عضلات شکم ضعیف می‌باشند ، شکم به سمت جلو بر آمده می شود.

این حالت حتی با نفخ معده که ناشی از تجمع گاز می‌باشد نیز اتفاق می‌افتد.
پس همیشه بخاطر داشته باشیم که چاقی برابر است با تجمع چربی ناشی از کالری اضافه در بدن و نیز این را بدانیم که حدود 7700 کالری اضافه بر نیاز بدن معادل یک کیلوگیرم چربی در بدن خواهد شد.

بنابراین اگر در عرض یک روز احساس کردید که وزن شما مثلاً یک کیلوگرم اضافه شده است ، وحشت نکنید و نا امید نشوید ، زیرا تجمع چربی به این سرعت انجام پذیر نخواهد بود‌. تجمع آب در بدن در دوران قاعدگی خانمها ( از چند روز قبل تا چند روز بعد ) ، در افراد با تیروئید کم کار ، در اثر برخی داروها و هورمونها ، در اثر استرس زیاد ، مصرف نمک زیاد ، در اثر فعالیت روزانه ( صبح‌ها آب بین بافتی بدن کمتر و بعداز ظهرها بیشتر می‌شود ) اتفاق می‌افتد‌. پس حتی در یک شبانه روز هم اختلاف زیادی در وزن بدن به علت تجمع مایعات بین بافتی اتفاق می‌افتد و به همین دلیل است که از ترازو نباید بیش از حد استفاده نمود.

در ورزشکاران هم اضافه وزن ناشی از تجمع عضلات ، چاقی محسوب نمی شود .
همین نکات را باید در مورد تفاوت " کاهش وزن " و "لاغری " نیز بدانیم‌. اگر وزن در اثر کاهش مایعات بدن ، پوکی استخوان و سایر موارد به غیر از چربی ایجاد شود ( اتفاقی که در سونا یا تشک‌های لاغری می‌افتد ) ، کم شود این به معنی لاغری نمی باشد‌. و از سوی دیگر 7700 کالری باید توسط کاهش مواد غذایی در یافتی و تحرک از بدن خارج شود ، تا یک کیلو گرم لاغری را تجربه کنیم ، پس اگر در یک روز یک تا دو کیلو گرم وزن شما کم شد ، خوشحال نشوید و اعتماد به نفس کاذب شما را مغرور نکند‌.

پس هر اضافه وزنی معادل چاقی و هر کاهش وزنی معادل لاغری نمی باشد .
* در کم کاری غده تیرویید مقداری از اضافه وزن مربوط به تجمع مایعات در فضای بین بافتی می باشد و بنا بر این چاقی محسوب نمی شود

/ 0 نظر / 5 بازدید